Politik

Tidöregeringens chockdoktrin explained

Silas Aliki förklarar något igen! Denna gång chockdoktrinen och undantagstillståndet kopplat till den politik Tidöregeringen genomför just nu. Vad innebär alla presskonferenser? Hur hänger repressiva lagar ihop med högerns ekonomiska politik? Och varför ligger en chilenare bakom allt bra?

Mireya Echeverria Quezada har som vanligt konsumerat TV, radio och tidningar och är inte förtjust i medierapporteringen kring dödsskjutningarna och sprängningarna. Varför tar det emot att etikettera våldet vi ser nu som ”gängkriminalitet”? Varför ställer inte journalister tillräckligt kritiska frågor om Tidöpartiernas politiska utspel? Och vilka frågor borde journalister ställa till politikerna istället?

LYSSNA på Sveriges gulligaste antifascistiska podd!

Klippare: Joel Zettegren
Jinglar: Gerald Lombano

Du kan också lyssna på Spotify, Apple Podcasts, Podbean eller andra plattformar där poddar finns.

Etiketter:


Fortsätt läsa

Kultur: Femtio år sedan kriget aldrig tog slut

Det har gått ett halvt sekel sedan Vietnamkriget tog slut, ändå känns det som alldeles nyss. I en personlig essä skriver Jenny Nguyen om hur krigets trådar löper genom tiden.

Läs mer

Politik: Det kinesiska ordet för kris är samma som för fuck kapitalismen

Ett avsnitt om var du hamnar om du följer pengarna och vad som händer om du följer maten.

Läs mer

Politik: Maria Malmer Stenergards kavaj

Hanna vaknade mitt i natten till en tio år gammal beskrivning av vad som är rättvist, och blev inspirerad att titta på hur ordet tolkas idag. Elina har genomlevt en vecka av yttrandefrihetsinskränkningar. Och Silas har gått och blivit modejournalist.

Läs mer