
Kultur: Femtio år sedan kriget aldrig tog slut
Det har gått ett halvt sekel sedan Vietnamkriget tog slut, ändå känns det som alldeles nyss. I en personlig essä skriver Jenny Nguyen om hur krigets trådar löper genom tiden.
Har den antifascistiska kampen ett soundtrack? Vad blir man sugen på att äta när man hört en kampsång? Och hur påverkar vin en podd-inspelning? Kontexts livepodd från Malmö den 6 mars bjöd på prisutdelnings-terapi, random barndomsminnen och en märklig musikmix.
I Kontexts redaktionspodd diskuterar vi det senaste inom politik, kultur och livet. Veckans avsnitt spelades in live i samband med Kontexts fest i Malmö den 6 mars. Temat för kvällen var antifascistisk feminism och gästerna utmanades med ett klassiskt melodikryss, med Sarah Negritude bakom DJ-båset. Till dig som lyssnar i efterhand finns kryssbrickan att se här nedan. Glöm inte att mejla in ditt svar till info@kontextpress.se för chans att vinna fina priser. Tack också alla som kom till festen – det var fantastiskt och vi ses igen!
I live-podden medverkar Kontexts chefredaktör Mireya Echeverría Quezada, litteraturredaktör Judith Kiros och bildredaktör Hanna Stenman. Podden finns för lyssning här via hemsidan, eller i podd-appar som iTunes, Acast och Spotify.
Swisha till:
Det har gått ett halvt sekel sedan Vietnamkriget tog slut, ändå känns det som alldeles nyss. I en personlig essä skriver Jenny Nguyen om hur krigets trådar löper genom tiden.
Ett avsnitt om var du hamnar om du följer pengarna och vad som händer om du följer maten.
Hanna vaknade mitt i natten till en tio år gammal beskrivning av vad som är rättvist, och blev inspirerad att titta på hur ordet tolkas idag. Elina har genomlevt en vecka av yttrandefrihetsinskränkningar. Och Silas har gått och blivit modejournalist.